Užsieniečių įdarbinimo praktiniai aspektai
2019 Liepos 16d.Trečiųjų šalių darbuotojų įdarbinimas Lietuvos verslo įmonėse neretai tampa smulkaus ar vidutinio verslo vadovų išsigelbėjimu ir teisingu sprendimu. Ypatingą darbuotojų trūkumą jaučiančios transporto, logistikos, statybų ar aptarnavimo sektoriaus bendrovės, šiandien gali lengviau atsikvėpti. Ir nors darbuotojų rotacijos klausimas vis dar sprendžiamas, tačiau užsieniečių įdarbinimas nišinėse darbo vietose bent iš dalies atremia darbuotojų trūkumo problemą.
Kodėl tai naudinga verslui ir valstybei
Transporto, logistikos ir statybų bendrovės, turėdamos daugiau kokybiškos ir kvalifikuotos darbo jėgos, šiandien gali vykdyti plėtrą ir kurti pridėtinę vertę ne tik visuomenei, bet ir valstybei. Darbdavys, mokėdamas oficialų atlyginimą užsienio piliečiams, sumoka ir visus reikalingus mokesčius valstybei. Sodros ir GPM mokesčiai lieka valstybės biudžete, kadangi trečiųjų šalių darbuotojas į juos nepretenduoja ir išmokų ar pašalpų negauna. Darbinant trečiųjų šalių gyventojus su D viza, pastarieji nepretenduoja ir į privalomąjį sveikatos draudimą.
Verslo plėtra didina ir pramonės augimą. Plečiantis pramonei – kuriamos naujos vadovaujamo darbo vietos Lietuvos piliečiams, kas padeda vystytis bendram sąmoningumui ir skatina visuomenės narių verslumą bei poreikį mokytis.
Samdomi trečiųjų šalių gyventojai taip pat kelia ir vidutinį darbo užmokestį, kadangi dirbti atvyksta už ne minimalų, o vidutinį atlyginimą.
Situacija kaimyninėse šalyse
Slovakija, Vengrija ir Lenkija priėmė sprendimus, padedančius greitai ir kokybiškai susitvarkyti reikalingus dokumentus ir paskatinti verslo plėtrą – įdarbinant trečiųjų šalių gyventojus. Susipažinkite su šių šalių pasiteisinusiais sprendimais:
- Nacionalinei vizai gauti reikalinga tik sutartis su darbdaviu ir užsienyje galiojantis pasas.
- Viza išduodama pusei metų. Jei darbdavys pratęsia darbinius santykius, tokiu atveju pradedamas tvarkyti ir leidimas gyventi.
- Nei vienoje šalyje nereikalaujami kvalifikaciją ir darbo stažą patvirtinantys dokumentai. Šiuo atveju atsakomybė ir sprendimai yra darbdavio valioje – jis sprendžia, ar jam tinka darbuotojas, ar vis tik – ne.
- Palengvintas vizų išdavimas tik pagal šalių sąrašą: Ukraina, Baltarusija, Rusija, Gruzija, Armėnija ir Moldavija.
Šiandieninė situacija Lietuvoje
UAB DARBO TURAS direktorius, Tauragės apskrities verslo asociacijos Tarybos narys Tomas Juodikis, 2019 metų birželio 12 dieną dalyvavo Seimo Migracijos komisijoje, kurios metu diskutuota apie galimybes tobulinti imigracijos procedūras, greitesnio ir paprastesnio užsieniečių įdarbinimo poreikiam Lietuvos versle patenkinti.
Tarptautinės įdarbinimo agentūros vadovas teigia, kad šiandien Lietuvoje vis dar juntama spragų, kurias išsprendus – pasiektumėm greitesnius įdarbinimo rezultatus, kurie atneš aiškią pridėtinę vertę bendrai Lietuvos verslo plėtrai.
UAB DARBO TURAS vadovas pateikė kelis svarius pasiūlymus, kad dabartinės problemos būtų sprendžiamos efektyviau:
- Elektroninis dokumentų pateikimas užimtumo tarnyboje.
- Lankstesnė leidimų dirbti sezoninį darbą išdavimo tvarka (perteklinis reikalavimas gyvenamos vietos nuomos sutarties registravimas registrų centre).
- Leidimo dirbti apmokėjimas dar neatvykus darbuotojams. Trumpinti leidimo dirbti išdavimo ir anuliavimo terminus.
- Reikalavimo diplomui ir darbo stažui panaikinimas, geriau griežtinti pranešimus jei darbuotojas neatvyko, ar buvo atleistas:
- Išplėsti profesijų, kurių darbuotojų trūksta Lietuvos Respublikoje sąrašą:
- Įtraukti nekvalifikuotus darbuotojus (linijos darbuotojus, rūšiuotojus, sandėlio darbuotojus ir kitus, kuriems nereikia kvalifikacijos, bet apmokomi darbo vietoje).
Jei reikalinga konsultacija trečiųjų šalių darbuotojų įdarbinimo klausimais, kviečiame susisiekti su UAB DARBO TURAS.
« Atgal